Tüm sorulanlar

03 Ağustos 2019 — bestesalih

Merhabalar, ozel bir klinik icin podolog arayisimiz bulunmakta. Bu alanda bize destek verebilecek gayretli, isini sahiplenecek, yeni mezun veya deneyimli biri var mi bize onerebileceginiz?

Cevap: Merhaba @bestesalih, sosyal hesaplarımız üzerinden vizyonumuz çerçevesinde istihdam konularında etkileşim kuramıyoruz. Talebinizi http://www.podolojiturkiye.org/iletisim.html adresindeki İletişim Formu'ndan ya da iletisim@podolojiturkiye.org adresine yer, çalışma saatleri, aradığınız nitelikler ve işletmenizden bahseden bir mesaj gönderebilirsiniz. Bu sayede mesajınız editörlerimiz tarafından ilgili istihdam arayışında olan podologlara iletilebilir.

Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

03 Mart 2019 — Mevlüt CANKURT...

Her iki ayağımda da serçe parmak yanında ki parmaklarda yürüme esnasında oluşan sinir kasılmaları gibi hisler mevcut ayak anatomisini incelediğimde ağrının ayak altında ve yüzük parmağına kadar uzanan sinir üzerinde olduğunu farkettim. Bu ağrılar serçe parmağın yanındaki (yüzük) parmağına sirayet ediyor. Ortopediste gösterdiğimde metatarstal ped kullanımını önerdi bi sonuç alamadım. Mesleğim gereği uzun süre ayakkabı kullanımı ve ayakta durma mecburiyetindeyim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

Cevap: Merhaba Mevlüt CANKURTARAN, ayağın özellikle de plantar (taban) noktalarında gelişen şikayetlerin çoğu durumda basınç problemlerinden kaynaklı olduğu görebiliyoruz. Bu ilk etapta akla tabanlık tedavilerinin gerekliliğini getiriyor. Fakat söz konusu durumdaki sinir problemlerini de göz önüne alarak tabloyu sadece tabanlık ile kısıtlı görmemek gerekiyor. Yürüme analizleri ile basıncın değerlendirilmesine ek olarak bir duyu testi ve derin çaplı bir podolog muayenesinde bulunmanızı öneriyoruz.

Ayrıca konuyla ilgili sitemizin "Bir podolog bulun." sayfasından size en yakın podologlara ulaşabilirsiniz.

Son olarak, çalışmalarımıza yaklaşık 1 sene ara verdiğimizin duyurusunu daha önce blog sitemizden yapmıştık. Geciken yanıtımız için özür diliyor, ilginize teşekkür ediyoruz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

24 Şubat 2019 — Tuğba Şeyhoğlu

Merhaba tırnağımda mantar nedeni ile çekim yapılması gerektiği söylendi bir. Tedavi programı ile düzelmesi mümkğnmüdür lütfen yardımcı olurmusunuz bir iletişim numarası vermeniz yeterli

Cevap: Merhaba Tuğba Şeyhoğlu, mantarlı tırnaklar üzerinde uygulanan tedaviler ile batık şikayeti olanlar arasında uyguanan tedavi planı ve girişimi farklılık gstermektedir. Her ne kadar birlikte çok sık gözlense de bu iki patalojik tablonun sıralı ve sabır gerektiren tedavileri mevcuttur. Tabip kontrollü ilaç tedavilerinize ek olarak cerrahi işlemlere yönelmeden önce bir podolog muayenesinde bulunmanızı öneriyoruz. Batığa direk olarak müdahale etmek yerine kaynağı olan mantara yönelik periyodik bir küretaj işlemi ve sonrasında batığın değerlendirilmesiyle ihtiyaca göre ayrı bir batık tedavisi tablonun durumu ve gidişatına göre düşünülebilir.

Konuyla ilgili sitemizin "Bir podolog bulun." sayfasından size en yakın podologlara ulaşabilirsiniz.

Son olarak, çalışmalarımıza yaklaşık 1 sene ara verdiğimizin duyurusunu daha önce blog sitemizden yapmıştık. Geciken yanıtımız için özür diliyor, ilginize teşekkür ediyoruz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

05 Mart 2018 - Ahmet Tanju TIĞCI

1967 Doğumluyum.Diyabet hastasıyım. Tansiyon ve şeker. (13-14 yıldır) Şuan Mikardis, Galvusmet, Diamicron, Gece Lantus 32 doz kullanmaktayım. Böyle bir hizmet verildiğini yeni duydu. Devlet Memuru olarak çalışmaktayım. İlk önce ücret olarak servisinizde tedavinin maliyetini bilgilendirebilirmisiniz. Sorunum Sol ayak parmağımdaki tırnağım batıyor. Birde asıl sorun ayaklarımın altı biber sürmüş gibi yaniyor. Nadirende olsa Bazı zaman ayak parmağamın altından ani parkmaklarımı ters hareket ettirdiğimde kramp giriyor. Ayak parmak uçlarım bazı zaman sanki kessen duymuyacak hisssi oluyor. Acil tedaviye ihtiyacım var galiba yardumcı olursanız sevinirim. Pek doktora giden kendinle ilgilenen biri olmadığımdan artık sona gelmeden bütçem yeterse sizinle tedaviye başlamam lazım. Yardımlarınızı ve bilgilerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar.

Cevap: Merhaba Ahmet Tanju TIĞCI, Podoloji Türkiye'nin vizyonu gereği kullanıcıları ile olan etkileşiminde bir takım sınırlamalar bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de maddiyat bilgilendirmeleri. Dolayısıyla henüz fiziki değerlendirme bile uygulanmamaış bir vaka üzerinde fiyat bilgisi belirlemek ya da olası maddi rakamı sunmak mümkün değildir. Diyabete bağlı gelişen his kayıpları durumunun ayakta yanma, zonkalama, karıncalanma gibi hissiyatları gösterdiğini biliyoruz. Kimi zaman bu sinir hasarlarıyla oluşan hissiyatlar ileri boyutta his kayıpları (nöropati) durumuna kadar gidebilmektedir. Olası sinir hasarlarının takibi için multidisipliner yaklaşımla endokrinolog, nöroloji ve podoloji birimlerinde eş zamanlı gözükmenizde fayda olacaktır. Biz çoğu his kaybı durumunun ilerleyen safhada diyabetik ayak yaralarına ulaştığını da görebiliyoruz. Her ne kadar maddiyat bilgisi sunamasak da nitekim bu doğrultuda şunu bilmenizde fayda var: tedavi amaçlı ödediğiniz bütçenin tablonun hangi safhada tedavi edildiğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin sinir problemleri için tabip kontrollü muayene ve ilaç ödemeleri yaparken ilerleyen boyutta yara durumları söz konusu olduğunda tedavi süreleri uzayabiliyorken aynı zamanda bu yara bakımları eşliğinde artan masrafını da yansıyabiliyor. Erken muayene ile gelişme riski olan bir çok ayak sorunundan kaçınabilirsiniz.

Size en yakın podologa ulaşmak için sitemizin buradaki bağlantısına göz atabilirsiniz.

Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

11 Eylül 2017 — b_e_han

Merhabalar. Alakasız bir ameliyat sonrası sol ayağımın altında 5 tane siğil çıktı. Üç seanstır dondurma yöntemi uyguluyorlar. Altıncısı da çıktı! Başka ve kesin bir yöntem var mıdır acaba? Şimdiden teşekkürler.

Cevap: Merhaba b_e_han, siğil tablosuna yönelik en iyi girişim dermatolog kontrolünde uygulanan kriyoterapi işlemleridir. İlgili tabibin değerlendirmesiyle siğil sorununuza yönelik doğru girişimde bulunabilirsiniz. Ayağınızdaki sorunun siğil olup olmadığını bir podolog muayenesi ile öğrenebilirsiniz.

Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

14 Ağustos 2016 — Buse Akkuş

Ben bu bölümü kazandım.Ön kayıt var mı? E kayıt zorunlu mu? Heyet raporu götürücem kayıta başka ne götürmemiz gerekiyor

Cevap: Merhaba Buse Akkuş, konuyla ilgili eğitim kurumları arasında farklılıklar olabilir. Üstelik bahsettiğiniz kurumu da belirtmediğiniz takdirde yardımcı olmamız mümkün değil. Eğer Kocaeli Üniversitesi'nden bahsediyorsanız resmi web sitesinden yayınlanan buradaki bağlantıya göz atabilirsiniz.
Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

20 Temmuz 2016 — Sueda Atılgan

Mezun olduktan sonra kendimi ne kadar geliştirebilirim ? Yükselebileceğim bir derece var mı ?

Cevap: Merhaba Sueda Atılgan, önlisans düzeyindeki Podoloji programından mezun olduktan sonra direkt olarak yükselme şansınız bulunmuyor. Teori ve pratiğiniz çerçevesinde eğitmen veya koordinatör şeklinde ek ünvanları elde etmeniz de mümkün.
Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

Devam Eden Soru: Anladım teşekkür ederim . Birde size face üzerinden bir mesaj iletmiştim onu da cevaplamanız mümkün mü acaba ?

Cevap: Tekrar merhaba Sueda Atılgan, blog yazarlarımız sosyal hesapları üzerinden konuyla ilgili çok fazla soru alıyorlar. Bunlara yetişmek mümkün olmuyor ve çoğu zaman aynı sorularla karşılaşıyorlar. Bu durumu göze alarak blog sitemizin "Soru&Cevap" kısmını oluşturduk. Kullanıcıların tüm merak ettiklerini ve akıllarına takılan sorularını bu platform adı altında topluyoruz, cevaplandırıyoruz. Sorularınızda kolay ve hızlı yanıt bulmak için önceliğinizi lütfen bu platform üzerinde tutun. Sosyal hesabım üzerinden gönderdiğiniz: "... öğrenmek istediğim ise bu yılki başarı sıralamaları hakkında . Kontenjan olarak fazla sayı var ve bu geçen seneki 290 bin sıralamasını ne kadar aşağı ve ya yukarı çekti ? Bunun hakkında bir bilginiz var mı ?" mesajınıza yanıt olarak şunu ilave edebilirim: Bu tarz bilgilendirmeleri Kocaeli Üniversitesi Meslek Yüksekokulu web sitesinde veya yüksekokul müdürü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan'ın sosyal paylaşımlarında detaylı olarak bulabilirsiniz. Biz blog sitesi olarak kendimizi bu tarz meslek yüksekokuluna bağlı istatistiksel bilgilendirmelerde sınırlandırıyoruz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

27 Mayıs 2016 — isimsiz

Iyi günler, ben yurtdisinda 4 senelik üniversitede podoloji üzerine okuyorum. Merak ettigim konu, Türkiyede podoloji egetimi alanlar, ayak tabanlari yapiyorlarmi? Bu soruya dair hicbirsey bulamadim websitenizde. Cevabiniz icin simdiden tesekkurler. Saygilar

Cevap: Merhaba, önlisans düzeyindeki Podoloji eğitimini başarıyla tamamlayıp "podolog" ünvanını hak eden kişiler tabanlık tedavisi ve tabanlık üretimi konusunda tüm yetki, bilgi ve beceriye sahiptirler. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de geçerlidir.
Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

Devam Eden Soru: Peki podolog ve ayak hastaliklari uzmaninin arasindaki farklar neler? Yurtdisinda egitimin daha genis oldugunu dusunuyorum. 2 sene icerisinde ogrenilmesi zor seyler. Mesela biomekanik insanin yuruyusu. Yurumenin 8 bolumu ve her bolumde calisan bacak kaslari. Yurtdisinda ve Turkiyede universitelerse ayni egitim veriliyor podologlarda diyorsunuz yani?

Cevap: Tekrar merhaba, diğer ülkelerin (örneğin Almanya, Danimarka, İtalya gibi) Podoloji eğitimi konusunda yaklaşık olarak 70 yıllık geçmişleri bulunuyor. Bu kimi ülkelere göre daha fazla. Dolayısıyla gerek eğitim, gerekse sağlık hizmeti konusunda oldukça ilerleme katedilmiş durumda. Türkiye ise bu adımı atmakta geç kalmış ve son 3 sene içinde Podoloji eğitimi ve hizmeti konusundaki ilk adımlarını atmıştır. Fakat şunu söyleyebiliriz ki Podoloji eğitimi Türkiye'ye bu konuda ilerleme katetmiş ülkeler ile arasında olan uluslararası işbirlikleriyle gelmiştir. Modern teknolojiler ülkemize kazandırılmış, Podoloji ve Podiatri dalındaki uzmanların büyük katkıları ile eğitim sistemi ülkemizde şekillenmiştir. İlk olarak ön lisans düzeyinde bir eğitim programı planlanmış olsa da, bu eğitim planının oldukça yoğun ve ayrıntılı düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Sizin deyiminizle cevap verecek olursak; evet, podologlar "Yürüme Siklusu", "Ayağın Biyomekanik Değerlendirmesi", "Ayağın Hareket Esnasındaki Kas ve Eklem Hareketleri", "Off-Loading Yöntemi ve Tabanlık Planlanması/Tasarımı", "Modern CNC Sistemi Kullanımı ve Baropodometrik Analiz" gibi ve daha birçok konuda bilgi ve beceriye sahiptirler.

Podologların ve Podiatristlerin farklarının yer aldığı blog yazımıza buradan ulaşabilir, Yürüme Siklusu hakkında yazımıza da buradan göz atabilirsiniz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

Devam Eden Soru: Cevabiniz icin tekrardan cok tesekkür ederim. Beni aydinlattiniz. Peki ben 3 sene sonra üniversiteyi bitirdigimde Türkiyede Podiatrist olarak calissam, is imkanlarim olurmu?

Cevap: Tekrar merhaba, yurtdışı eğitiminizle kazandığınız diplomanızı Türkiye'de kamu kurumlarında kullanma şansınız ne yazık ki bulunmuyor. Dolayısıyla özel sektörlerde bu şansınızı deneyebilir, gerekli durumlarda ise sertifikalı iş imkanlarından yararlanabilirsiniz. Lâkin bu durumda çalışma koşullarınız ve yetkileriniz kısıtlı olacaktır.
Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

15 Ocak 2016 — Pelin

Merhabalar yaklaşık 20 yıldır manikurist olarak çalışmaktayım bu eğitimi alabilirmiyim

Cevap: Merhaba Pelin, üniversite tercihlerinde ön lisans düzeyindeki Podoloji programını YGS-2 puan türünüze göre tercih edebilirsiniz. 2 senelik bir eğitim planını başarıyla tamamladığınızda "Podolog" diplomanız ile yetkinizin olduğu her alanda tedavi imkanı sunabilirsiniz.
Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

(tarih belirtilmedi) — Esra

Sağlık Meslek Lisesi mezunu olmadan Podoloji programını okuyabilir miyim?

Cevap: Ön lisans düzeyindeki Podoloji programı yoğun bir eğitim programı kapsamındadır. Dolayısıyla daha önce sağlık eğitimi görmüş, eğitimlerinde pratiği ve teorisi gelişmiş lise mezunu kişiler Podoloji programına Sınavsız-Geçiş ile tercih edebilirler. Sağlık eğitimi almamış, teorisi ve pratiği olmayan kişiler YGS-2 puan türüne göre Podoloji programını tercih edebilir. Lâkin bu kişiler için 2 sene kısa bir zaman dilimi demektir. Tamamlamaları gereken birçok eksikleri olacaktır.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

(tarih belirtilmedi) — Berat

Podoloji programı mezunları için kamu düzeyinde iş imkanı/imkanları mevcut mu?

Cevap: Podoloji programı için şu anda ülkemizde kamu (devlet) tarafından iş imkanı atama yoluyla henüz sağlanmıyor. Bu konudaki çalışmalar bakanlık tarafından sürdürülüyor. Blog sitemizde konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça zaten yer veriyoruz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

29 Temmuz 2019 — izeltekelili

Merhaba. Bir sorum olacak. Türkiye'de Podoloji programının lisans bölümü açılma durumu var mı?

Cevap: Merhaba @izeltekelili, Podoloji programının lisans düzeyindeki eğitimi Bakanlıklar tarafından yürütülüyor. Nitekim yapılan ve devam eden çalışmalar Podoloji programının lisans düzeyine çıkarılacağını göstermiyor. Fakat "Podiatri" adıyla lisans eğitiminin önümüzdeki 10 yıl içerisinde gündeme gelmesini bekliyoruz. Şimdilik lisansa yönelik ilk çalışmalar dernekler tarafından gerçekleştiriliyor.

Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

16 Nisan 2019 — fadime dokuyucu

Merhabalar podolog olmak için üniversitelerin önlisans bölümleride var bu mesleğin kurslarıda var peki arasındaki fark nedir, çalışma imkanları farklımıdır, iki şekildede yetkiler ve yapacağımız iş aynımıdır cevaplarsanız sevinirim

Cevap: Merhaba fadime dokuyucu, son 8 yıllık sürece baktığımızda ülkemizde Podoloji adına atılan adımları ve hizmetleri görebiliyoruz. Bu oldukça sevindirici çünkü sağlık alanındaki önemli eksikliklerden biri bu sayede kapanabiliyor. Söz konusu sağlık olduğunda ise işi haftalık ya da aylık eğitim almış sertifika sahipliğiyle bu işi icra etmeye çalışanlara değil, öncesinde sağlık eğitimi alarak bilgi ve deneyimini üniversite eğitiminde Podoloji ile şekillendiren mezunlara öncelik tanımak son derece önemli bir konu. Dolayısıyla bu iki mesleki icranın arasındaki farklar da kabaca bu şekilde. Sağlığınızı güvenli ellere teslim edin.

Son olarak, çalışmalarımıza yaklaşık 1 sene ara verdiğimizin duyurusunu daha önce blog sitemizden yapmıştık. Geciken yanıtımız için özür diliyor, ilginize teşekkür ediyoruz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

11 Eylül 2017 — sevki aydyn

Merhaba, bazı sorularım olacak cevabınız için şimdiden teşekkür ederim yaşlaşık 3 yıl önce tespit edilmiş bir diyabetliyim.iyi şekilde regüle olmuş durumda (3 aylık ortalama 4.8) fakat yinede bilmediğimiz geçmiş dönmeden kalma nöropatik etkiler var özellikle ayaklarımda ayrıca nasır tırnak mantarı da mevcut cilt doktorlarıyla bir müdahale oldu.Öğrenmek istediklerim podoloji bölümleri çok yaygın değil mi? hiçbir devlet hastanesinde bu meslek mensuplarına rastlamadım varsa İstanbul da hangi hastane ve merkezlerde mevcut bunlara ulaşmamı sağlayabilirmisiniz son olarakta böylesi spesifik bir branş neden istihdamı çoğaltılmıyor.

Cevap: Merhaba sevki aydyn, Podoloji ile ilgili çalışmalar eğitim bazında 2012 yılında başlatıldı ve o günden bugüne gelişerek devam ediyor. Şu anda ülkemizde 4 ayrı üniversitesi Podoloji programları bulunmakta; fakat henüz kamu (devlet) düzeyindeki hastanelerde Podoloji hizmetleri yaygın değil. Bu tarz bir birim ülkemizde şimdilik sadece Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde bulunuyor. Bunun dışında özel sektör üzerinde podolog kontrolünde tedavi imkanları bulmanız da mümkün. Podoloji istihdamına ait çalışmalar bakanlık kontrolünde yürütülüyor. Podoloji Türkiye olarak bu tarz konuları yakından takip ediyor, gelişmeler yaşandıkça sitemiz aracılığıyla yayınlıyoruz. Bizi takip etmeyi ihmal etmeyin.

Size en yakın podologa ulaşmak için sitemizin buradaki bağlantısına göz atabilirsiniz.

Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

26 Aralık 2017 — Murat Şahin

Merhabalar; Ben PEV'li çocuğu olan bir babayım.Oğlumun ayakları yaklaşık 18 saat süreyle Denis Brown ortezi içerisinde kalıyor.Bunda herhangibir problemimiz yok.Fakat ayak parmaklarımız bu rahatsızlık nedeniyle şuan kapalı yumuk vaziyette. Ben bu kapalı parmakları açmak normal konumlarına getirmek için tavsiyeler üzerine masaj yapıyorum fakat bir ortez yardımıyla bir miktar manipüle ederek parmakların açık kalmasını sağlayarak düzelmesinin daha hızlı olacağı düşüncesi içerisinde olduğumdan bir medikalden yetişkinlerin kullandığı çekiç parmak yastığını alarak ve bunu bir miktar kesip ufaltmak suretiyle kullandım.Olumlu sonuç verdiğini gördüm fakat bir süre sonra kalın geldiğinden çocuğumun baş ve serçe parmaklarında ayakkabıyla birlikte ezilmeye sebebiyet verdiğinden su toplamasına neden oldu ve kullanımı bırakmak zorunda kaldım. Size sorum şu olacak böyle bir ortezin 1 yaş ve civarı bebekler için olanı mevcutmudur.Veya bnm uyguladığım yöntem doğrumudur?

Cevap: Merhaba Murat Şahin, ayakta gelişen genetik duruma ya da kongenital faktörlere bağlı olarak kemik deformasyonlarını görmek mümkün. Üstelik çoğu vakada birey tüm yaşantısına uzanan kalıcı şekil bozuklukları çoğu zaman gençlik, yetişkin ve ileri yaş dönemlerinde ağrılı süreçleri beraberinde getirebilmektedir.

Ülkemizde son 5 yıllık süreçte uygulanan Podolojik tedavi yöntemleriyle kronik seyirli deformasyon tablolarında rahatlama sağlanabiliyor. Bahsettiğimiz bu girişimlerin başında en etkili yöntemler baropodometrik analizlerle off-loading değerlendirmesi geliyor. Çocukluk çağı ve sonrasına erişen her kişiye bu girişimler fiziki ve analiz değerlendirmeleri sonucunda tabanlık mekanizması dahilinde uygulanabiliyor. Fakat bu girişimlerin 1 yaş ve civarı aralıkta bulunan yenidoğan bebekler uygulaması ne yazık ki mümkün değil. Her harikarda podolojik ayak muayeneleri ile tabanlık dışında etkili ve doğru ortez girişimleri desteklenebiliyor.

Konuyla ilgili sizi Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi içinde yer alan Podoloji Ünitesi'nde (0 262 303 89 01) tam muayene amaçlı öneriyoruz. Aynı zamanda size en yakın podoloğa buradaki bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz.

Alt yapımı çalışmamız sebebiyle geciken cevabımızdan dolayı kusurumuza bakmayın. Sağlıklı günler dileriz.

Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

15 Ağustos 2016 — Semra TOKAÇ

Merhaba bende Podoloğum.Yeni mezunum..Podologların kendi mesleklerini işyeri açıp icra etmek için neler yapması gerekiyor bununla ilgili deneyimlerinizi paylaşmak istiyorum...Sektörle ilgili sorunların konuşulması ve tanışmak amaçlı iletişim kurmak istiyorum...Acıbademden 2016 mezunuyum...Ek iletişim bilgisi için telefonum...05** *** ** **

Cevap: Merhaba Semra TOKAÇ, blog sitesi olarak bu tarz iş birliği içeren bir vizyonumuz bulunmuyor. Daha çok Podoloji ve ayak sağlığına yönelik merak edilenlere ve sorunlara yanıt veriyoruz. Lâkin e-postanız blog yazarlarımızca dikkate alınmıştır.
Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

Devam Eden Soru: Daha çok Podoloji ve ayak sağlığına yönelik merak edilenlere ve sorunlara yanıt veriyoruz. Lâkin e-postanız blog yazarlarımızca dikkate alınmıştır. Katılımınız için teşekkürler. Demişsiniz.... Size sorum zaten Podolog olmakla ilgiliydi. Birçok arkadaşımızında podolog mesleğinin icra edilmesi ile ilgili sorunları var..Sizinde podolog olmanızla igili ve şahsi telefonlarınızın olmaması ile ilgili Şahsınıza sorulmuş bir soruydu...Podologlar olarak birbirimize ihtiyacımız var diye düşünüyorum.... Kolay gelsin... Semra......

Cevap: Tekrar merhaba, "Podologların kendi iş yerini açması için neler gerekiyor?" ve "Sektörle ilgili sorunların konuşulması ve tanışmak amaçlı iletişim kurmak istiyorum." demişsiniz. İlk sorunuzdaki "... neler gerekiyor?" kısmı bizim yanıt veremeyeceğimiz bir soru. Konuyla ilgili bu girişimde bulunan Podolog Merve Utlu ve Podolog İlkem Kuruoğlu ile yaptığımız röportaja göz atabilirsiniz. Lâkin blog sitemizin bu konuyla ilgili bilgilendirmeleri sınırlı. İkinci sorunuz tamamıyla vizyonumuzun dışında kalıyor. Bu tarz özel talepleri (iş birliği, görüşme ya da buluşmalar, özel kurum hakkında bilgi edinme vs. gibi) yerine getiremiyoruz.
Katılımınız için tekrar teşekkürler.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

29 Temmuz 2016 — ömer

Tercih etmeyi düşünüyorum. Podoloji kliniği açmak için ne tür cihazlar gerekli.. bunların temini ve maliyeti konusunda zorluk yaşadığınızı söylemişsiniz. Bir podoloji klini açmak ortalama nekadar maliyeti olur? Yardımcı olursanız çok memnum olur...

Cevap: Blog sitesi olarak bu tarz mâli ve fiyat bilgisi içeren bilgilendirmelerde kendimizi kısıtlandırıyoruz. Lakin şunu söyleyebiliriz ki bu konuda devlet tarafından da bir destek alıyorsunuz.
Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

08 Haziran 2016 — Nurbanu sarı

Merhaba ,ben Birûni Üniversite'si podoloji bölümü mezunuyum.Ayak sağlığı Bölümü'nde iş arıyorum ama sizde biliyorsunuz iş olanaklarımız kısıtlı cok az yer var başvurabileceğimiz benim babamda doktor ancak kendi işyerindede bu bölüme yer veriyor iki sene orada hem okula gidip akşam babamın yanına giderek bir nevi staj Yaptım aynı zamanda Yazında Kadıköy'de staj Yaptım ancak şimdi kendime işyeri arıyorum kendimi dahada cok geliştirmek istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız yönlendirebiliceginiz biryer varsa yada başka bir şekilde cok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Cevap: Merhaba Nurbanu sarı, blog sitemizce belirlediğimiz kurallar çerçevesinde takipçilerimize bu tarz konularda tavsiye ya da yönlendirmelerde bulunmuyoruz. Podologların iş imkanları konusunda merak ettiklerinizi diğer sorulara göz atarak öğrenebilirsiniz.
Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

17 Ocak 2016 — nurten durmaz

yürüyüş yaptım ayaklarımın altında yanma oldu.sonra kollarıma bacaklarıma ağrılar yayıldı.bacaklarımda yanıyor..ayağımın üstüne basarken ayaklarımın altı acıyor. şeker 105 - b 12 normal ayak altındaki yanma için hangi ilacı kullanayım.çok rahatsızım hemen cevap yazarmısınız..

Cevap: Merhaba nurten durmaz, ayaktaki basınç dağılımının orantısız oluşu bir diğer deyişle basınç bozukluğu, ayak üzerinde ağrılı tabloları beraberinde getirebilir. Üstelik bu durum yürüyüş, koşu gibi spor aktivitelerinin yapılışında artış gösterebilir ve ağrı bulgusunun yanında nasır problemleri de gözlenebilir. Bu tarz bir durumda mutlaka bir podolog kontrolünden geçilmeli ve yürüme analizi ile ayağın biyomekanik değerlendirmesi yapılmalıdır. Çoğu zaman bu durumda ayaktaki basınç bozukluğunu gidermeye yönelik tabanlık tedavisi uygulanmaktadır. Eğer ayağınızda hissettiğiniz ağrıdan ziyade yanma şeklindeyse nörolojik veya damarsal problemlerin başlangıcı olarak da bu durumu özetleyebiliriz. Lakin en kesin tanıyı belirleyebilmek için mutlaka ilgili sağlık çalışanına (bir doktor veya podolog) danışarak birebir muayene olmanız gerekmektedir. Kesin tanının belirlenmediği durumlarda herhangi bir ilaç kullanımından kaçınılmasını tavsiye ediyoruz.
Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

(tarih belirtilmedi) — isimsiz

Podoloji programını gelecekte neler bekliyor?

Cevap: Podoloji ülkemiz için yeni bir meslek dalıdır ve özellikle diyabetik ayak yaralarının önlenmesinde önemi büyüktür. Diyabetik hastaların yaklaşık %25’inin yaşamlarının bir döneminde diyabetik ayak komplikasyonu gözlenir; bunların %10-15’i cerrahi tedavi gerektirir, bazı olgular ampütasyonla sonuçlanabilir. Non travmatik amputasyonların en başta gelen nedenlerinden biri diyabetik ayak yaralarıdır. Cilt ve tırnak bakımına yönelik uygulamalar, düzenli ayak muayeneleri, ayakta diyabete bağlı gelişen biyomekanik değişimlerin tespit edilmesi ve riskli ayağa yönelik koruyucu uygulamalarla diyabetik ayak yaraları büyük ölçüde önlenebilir.

Tırnak batmasının cerrahi uygulama yapmadan tedavi edilmesi mümkündür ancak ülkemizde sadece özel merkezlerde uygulanmaktadır ve maliyeti yüksektir. Cerrahi uygulama, tırnak teli uygulamasından daha düşük maliyetli olduğu için cerrahi tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Kocaeli Üniversitesi Podoloji Programı bu tür tırnak hastalıklarının tedavisinde kullanılan tırnak teli yapımını da içermektedir. Bu uygulama ülkemiz için bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Bunun yanında, çeşitli nedenlerle gelişen ayak deformiteleri ve konjenital anamolilerde ayağın değişen mekaniklerine uygun ortezler ve tabanlıklar yapılarak hastaların yaşam kalitelerinin yükseltilmesi; ayakta görülen bazı cilt ve tırnak sorunlarının biyomekanik nedenlerinin tespit edilmesi ve sorunlarının giderilmesi, nedene yönelik çözüm üreten podologların sağlık sistemi içindeki önemli rollerinin kısa sürede fark edilmesini sağlayacaktır.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

(tarih belirtilmedi) — Aynur

Podoloji Ünitesi nerede hizmet veriyor?

Cevap: Podoloji Ünitesi ülkemizde ilk olarak Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde açıldı ve şu anda sadece kamu düzeyinde burada hizmet veriyor. Aşağıdaki bilgilerle Podoloji Ünitesi'ne ulaşabilirsiniz.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Umuttepe Yerleşkesi, Eski İstanbul Yolu 10 km, 41380 İzmit/KOCAELİ

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

19 Temmuz 2019 — _m_e_r_c_a...

Merhaba ☺️ sizi rahatsız ediyorsam kusura bakmayın. İzin verirseniz bir sorum vardı; kardeşim podoloji bölümünü tercih etmek istiyor. Siz bu bölümü tavsiye eder misiniz? İş bulma sorunu yaşanır mı acaba

Cevap: Merhaba @_m_e_r_c_a_n_, ülkemizde son 7 yıllık süreçte eğitim ve öğretiminin yanı sıra hizmet anlamında da aktif olan halen daha yeni bir sağlık branşı Podoloji. Kamu istihdamı mülakatla alımların dışında henüz gerçekleşmemiş olsa da özel sektörde bölümün avantajlarından faydalanabilmek oldukça fazla. Nitekim kendi iş yerinizi açma gibi olanakları da sağlıyor. Söz konusu bu branşın ülkemizde halen daha ihtiyaç duyulduğunu, toplumda bir çok kesimin henüz Podolojik Yaklaşımlar'dan haberdar olmadığını göz önüne aldığımızda mesleki icraatlarda güçlük çekileceğini düşünmüyoruz.

Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

06 Haziran 2019 — sinan taşdemir

merhaba. sağ ayak bileğinin (aşil bölgesi) iç tarafında (bilek kemiğinin arkabölgesi) 0.5mm çapında takriben 2-3 aydır kapanmayan bir yara var... yoğun günlerin akşamında kaşıntı oluyor. Yaranın etrafındaki deride 0.5mm kadar kısmen renk koyulaşması var... ilaveten son 2 aydır ayağın üst bölgesinde soğuk yanığı gibi nispeten uyuşma, üşüme ve hissizlik benzeri bir rahatsızlık var... Ailede diyabet var, bende henüz bu yönde bir rahatsızlık yok... Tıbbi bir değerlendirme, öntanı ile tedaviye başlama yolunda anabilimdalı (dematoloji, dahiliye, ortopedi vb) önerebilir misiniz

Cevap: Merhaba sinan taşdemir, diyabetin vücudun bir çok noktasına etki edebildiğini, üstelik etkilediği bölgelerde sinsi belirtiler gösterdiğini ve buna bağlı "Diyabetin Komplikasyonları"nın geliştiğini görebiliyoruz. Elbette söz konusu bu olduğunda diyabete bağlı komplikasyonların başında gelen bulgular en çok ayaklarda yaşanıyor. Bahsettiğiniz ayak şikayetlerini göz önüne aldığımızda diyabetin neden olmuş ya da oluyor ihtimali oldukça yüksek. Nitekim kesin tanılarla adım atmanızda fayda var. Önce diyabetin durumu ve kontrolü için bir endokrinolog kontrolünde bulunmanız ve sonrasında mevcut ayak şikayetlerinizin çözümü için podolog değerlendirmesine katılmanızı öneriyoruz. Sinsi seyreden her hastalığın sonucu üzücü bitebiliyor. Sağlığınızı önemseyin.

Konuyla ilgili sitemizin "Bir podolog bulun." sayfasından size en yakın podologlara ulaşabilirsiniz.

Son olarak, çalışmalarımıza yaklaşık 1 sene ara verdiğimizin duyurusunu daha önce blog sitemizden yapmıştık. Geciken yanıtımız için özür diliyor, ilginize teşekkür ediyoruz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

22 Nisan 2019 — Murat Uçkan

İzmir Alsancak’ta, Estetik, güzellik ve tamamlayıcı tıp hizmeti veren kliniğiz. Podoloji bölümü oluşturmak istiyoruz. İzmir’de ikamet eden veya ikamet edebilecek podolog arıyoruz. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? İletişim: Murat Uçkan 0 5** *** ** **

Cevap: Merhaba Murat Uçkan, Podoloji Türkiye olarak vizyonumuz gereği takipçilerimizle olan iletişimlerimizde iş imkanı, eleman ihtiyacı, çalışan önerisi ya da iletilen iş imkanını podologlara iletme gibi konularda kısıtlıyız. Bu doğrultuda bilgi sağlayamadığımız için üzgünüz.

Son olarak, çalışmalarımıza yaklaşık 1 sene ara verdiğimizin duyurusunu daha önce blog sitemizden yapmıştık. Geciken yanıtımız için özür diliyor, ilginize teşekkür ediyoruz.

Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

09 Ağustos 2016 — isimsiz

Sayın Dr. Podoloji uzmanı Ayfer peker; Son birkaç aydır ayağımın sağ yanıda/küçük parmağımın biraz alt kısmında dışarıya doğru meğil eden ve bana çok acı veren bir kemik deformu başlangıcı mevcut...zannedersem....Bu konuda baş vurabileceğim...İstanbul sınırları içerisinde bir merkez var mıdır? İsveç Ayak sağlığı sizce yeterli iyileştirme yapabilir m?....Sizden 4 gözle cevap bekliyor olacağım...şimdiden teşekkürler... l********2@gmail.com

Cevap: Merhaba, blog sitemizde gönderdiğiniz e-postalar sadece blog yazarlarımız tarafından görülür ve yanıtlanır. Yrd. Doç. Dr. Ayfer Peker'e kişisel web sitesinden ulaşabilir. Sormak istediklerinizi kendisine iletebilirsiniz (www.ayferpeker.com.tr). Ayrıca, belirttiğiniz durumunuzu bir podolog kontrolünde bulunarak çözebilirsiniz. Lâkin blog sitesi olarak özel işletmeler hakkında eleştiride ve tavsiyelerde bulunmuyoruz. Dolayısıyla bu kısımdan alacağınız yanıtlar sınırlı.
Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

14 Haziran 2016 — isimsiz

Merhabalar,çok uzun süredir ayaklarım ile alakalı sağlık sorunları yaşamaktayım. Ayak baş parmaklarımın tırnaklarında deformasyon var.Yaklaşık 20 li yaşlarımdan beri terlik ve açık ayakkabı giyemiyorum,utanıyorum :(Görüntülerinden utandığım için hekime başvuramadım.Protez tırnak merkezlerinde çok düzgün görüntüler elde edildiğini duyup araştırdım.Sağlıklı bulmadığım için de işin ehli bir hekime başvurmaya karar verdim utanmayı göze alarak.Araştırmalarım sonucu gördüm ki podoloji alanı benim sorunlarıma çözüm olacak.Fakat İstanbul'da podoloji hizmeti veren bir kurum bulamadım.Artık ayak sağlığım çok ciddi boyutlara ulaştı bir an evvel tedavi olmak istiyorum ama güvenemiyorum hiçbiryere.Sizce İstanbul'da nerelerden yardım alabilirim önerebileceğiniz doktorlar veya herhangi bir yer var mıdır?Ayak bakım merkezleri bu sorunum için uygun mudur ? Ne yapmam gerektiği konusunda çok kararsızım yardımlarınızı rica ederim.

Cevap: Merhaba, blog sitemizce belirlediğimiz kurallar çerçevesinde takipçilerimize özel hizmet veren herhangi bir işletmeye veya kuruma yönlendirmelerde bulunmuyoruz. Bunun yerine ülkemizin kamu düzeyinde (devlet) açılan ilk Podoloji Ünitesi'nin yer aldığı Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde ayak sağlığınıza yönelik etkili tedavi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Buraya tıklayarak iletişim ve ulaşım bilgilerine erişebilir, ayak sağlığınızı ihmal etmemenizi temenni ederiz.
Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

19 Şubat 2016 — Senem uygun

Merhaba 37 yaşındayım benim ayaklarımda akşamları yanma oluyo uyku kalitemi düşürüyo soğuk su ile yıkamak zorunda kalıyorum sonrasında tekrar yanıyor Çözümü hakkında yönlendirmenizi rica ederim

Cevap: Merhaba Senem uygun, stresli ve yoğun geçen günlerin sonucu kimi zaman uykusuzluk ve uyku rahatsızlığı gibi problemlere neden olabilir. Bu noktada önemli olan bu durumun ne sıklıkla ve ne aralıklarla tekrarlanıyor olduğunu gözlemlemektir. Başlıca belirttiğiniz durum ayakta veya bacağın bir bölümünde 'diyabete bağlı' damarsal ve sinirsel problemlerin olduğu veya başladığını gösterebilir. Lakin kesin tanı için mutlaka bir kardiyoloji doktoruna gözükmenizde fayda bulunuyor. Eğer diyabetliyseniz işe ilk olarak diyabet doktorunuzdan başlamalısınız.

Ek olarak bu tarz durumların genelde psikolojik sebeplerinin de olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin belirttiğiniz bu durum "Huzursuz Bacak Sendromu" olarak isimlendirdiğimiz tablo ile eş bulgular içermektedir. Huzursuz Bacak Sendromu hakkında blog yazımıza buradan göz atabilirsiniz.
Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

12 Ocak 2016 — mehmet tozan

merhabalar öncelikle böyle bir blog acıp bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum. ben sorunum tırnak batması. her iki baş parmağımda ve sağa ayağımın orta parmağında var. Sizin tırnak batması tedavisi kısmında tel yöntemi kullandığınızı okudum. Acaba parmaklarımın resimlerini yollasam tel tedavisiyle sonuç alabilirmiyim. Sakarya Adapazarında oturuyorum gelmem açısından ön fikir olur ikincisi işimle alakalı problem olabileceğini düşündüğüm için rapor almadan atlatmak istiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Merhaba mehmet tozan, öncelikle geciken cevabımız için sizden özür diliyoruz. İmla kurallarına dikkat edilen e-postalara öncelik tanıyoruz. Tırnak batması sorunu farklı şekillerde seyredebilir. Örneğin yeni batmaya başlamış ise sadece kızarıktır, uzun süre batıyorsa ağrılıdır ve hiçbir önlem alınmamışsa enfeksiyoneldir. Blog sitesi kurallarımız gereği takipçilerimizden özel fotoğraf veya video kabul etmiyoruz. Bunun için sizi ilgili yerlere yönlendirebiliriz. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma anabilim dalına bağlı Podoloji Ünitesi'nde size gerekli her türlü tedavi imkanı sunuluyor. Sorununuz ile aynı durumda olan birçok kişi sunulan tedavi hizmetlerinden olumlu sonuçlar aldı.
Katılımınız için teşekkür ederiz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.

(tarih belirtilmedi) — isimsiz

Podoloji Ünitesi'ne randevumu nasıl alabilirim?

Cevap: Podoloji Ünitesi'ne randevular internet üzerinden veya 182 numaralı Merkezi Hastaneler Randevu Sistemi (MHRS) hattı ile sağlanmıyor. Podoloji Ünitesi'ne randevu işlemlerinizi 0 (262) 303 89 01 numaralı hat ile sağlayabilirsiniz.

Serdar Esentürk tarafından cevaplandı.